Akcja bookcrossing ;)

Akcja Bookcrossing - Przynieś książkę, zostaw książkę polega na tym, że każdy z Was może wypożyczyć u nas dowolną książkę.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka - bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.

W szkole Cosmopolitan książki będą wystawione na półce, naprzeciwko sali "B".

Każdy z Wa może przyjść, przenieść własną książkę, której już nie potrzebuje, a wypożyczyć inną. Wszystko oczywiście za darmo!

Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale boockrossingowe: pierwszy (www.bookcrossing.pl) z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego i drugi (www.gazeta.pl/podajksiazke) - za sprawą Tomasza Brzozowskiego wspieranego przez Gazetę Wyborczą[4].

Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. W późniejszych latach data ta została zmieniona pod wpływem sugestii nauczycieli.

Pojawiła się jako temat w "Pytaniu na Śniadanie" 7 lipca 2011 roku gdzie pisarka i entuzjastka Małgorzata Karolina Piekarska rozmawiała z dziennikarzami na temat bookcrossingu[5].

8 kwietnia 2013 roku z inicjatywy Zrzeszenia Studentów Polskich akcja bookcrossingowa ruszyła na Uniwersytecie Warszawskim. W pierwszym dniu akcji udało się uwolnić 200 książek pozyskanych dzięki uczynności instytucji kulturalno-oświatowych.

Funkcję ogólnopolskiego koordynatora bookcrossingu pełni od 2003 r. Jolanta Niwińska, nauczyciel bibliotekarz.

Wpis w kategorii: Aktualności