Dzień języka francuskiego

Kiedy słyszysz słowo Francja, jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie?

Każdy kraj posiada swoją odrębną kulturę i cechy po kórych go rozpoznajemy. Dzisiaj, z okazji dnia języka francuskiego chciałabym Was zapoznać z kilkoma faktami o tym kraju.

Nazwa Francja pochodzi od germańskiego plemienia Franków,
które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku. Pełna nazwa kraju to Republika Francuska

Mottem kraju jest “Wolność, Równość, Braterstwo”- hasło rozpowszechnione po Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Znajdziemy je na godle, monetach, znaczkach pocztowych czy okolicznościowych emblematach.

Francuskie jedzenie to nie tylko sery, wina, żabie udka i ślimaki 🙂 Francuzi śniadania zwykle jadają na słodko – rogaliki z masłem i dżemem lub czekoladą. Sery spożywa się do obiadu po przystawkach i daniu głównym. Zwyczajowo każdy posiłek trzeba zakończyć kawałkiem sera. W zależności, który region Francji byśmy wybrali mamy do wyboru inny rodzaj kuchni. Na Prowansji podstawą potraw jest oliwa, zioła; Normandia słynie z owoców morza, a Burgundia to stolica czerwonego wina i duszonej w nim wołowiny. Tutaj powiedzenie „co kraj to obyczaj” to za mało – co region to inna kuchnia i inne smaki.

Wieża Eiffla to niewiątpliwie najbardziej rozpoznawalny obiekt architektoniczny Paryża, okrzyknięty również symbolem Francji. Powstała w 1889 roku z okazji paryskiej wystawy światowej, jako element upamiętniający setną rocznicę rewolucji francuskiej.
Po 20 latach budowla miała być rozebrana, jednak stoi do dzisiaj. Ma 324 m wysokości. Szacuje się, że zwiedziło ją już ok 200 milionów ludzi.

(Lubię jeść rogaliki z czekoladą i pić czerwone wino)

Język francuski jest uważany za najbardziej romantyczny język świata. Jest oficjanym językiem ONZ, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, EWG, NATO i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Tego języka również możesz uczyć się w Cosmopolitan 🙂 Zadzwoń i zapytaj o dostępne terminy zajęć 👍

Obóz sportowo-językowy 2014-2018

Przedstawiamy Wam ostatnie 5 lat obozów sportowo-językowych z Cosmopolitan 😍

Kogo rozpoznajecie?

International Women’s Day

We celebrated this day on March 8 every year.

Check what do you know about this holiday 🙂

We’re giving you some materials to celebrate
this day with us in English

For starters, watch a great lesson about this topic on you tube. We highly recommend using the Speak Confident English channel not only on the occasion of this lesson

Try to make yourself lesson prepare by British Council and let us know how your score was 🙂

If you would like to read about the history of women’s day, we invite you to check the articles in www.thoughtco.com

Przegląd najciekawszych darmowych narzędzi do nauki języków obcych online

Brakuje Ci czasu na kurs w szkole językowej? Przeszukaliśmy cały internet aby odnaleźć narzędzia do nauki różnych języków obcych.

Oczywiście najwięcej dotyczy języka angielskiego ale dla dociekliwych również się coś znajdzi

www.50languages.com – bardzo bogata w języki platforma a co najważniejsze DARMOWA. Ćwiczyć tutaj możecie słownictwo jak sama nazwa wskazuje z aż 50 różnych języków.  Istnieje również możliwość nauki w innym języku niż ojczysty. Można z niej korzystać z komputera jak również z aplikacji na telefon.  Polecamy do przetestowania

źródło: https://www.50languages.com/

https://www.duolingo.com/ – jeśli znasz inny język oprócz polskiego możesz przy jego pomocy uczyć się innego – np. hiszpańskiego po angielsku. Bardzo łatwy sposób na przyswojenie podstawowych słów. Jeśli znasz dobrze język angielski śmiało możesz korzystać z podcastów i słuchać ich podczas podróży np. komunikacją miejską

źródło: https://podcast.duolingo.com/episode-21-la-nana-the-nanny

www.busuu.com – ten portal testowaliśmy pod kątem nauki języka hiszpańskiego jako nowego języka  – wersja bezpłatna ograniczona jest tylko do fiszek. Jeśli zdecydowalibyśmy się na płatny udział jest możliwość pobrania każdej z lekcji w formie podsumowania do wydruku.

Bardzo korzystyny interfejs portalu, który zachęca do „podbijania kolejnych %” My z pewnością będziemy śledzić swoje postępy z językiem hiszpańskim.

Mamy do wyboru dużo mniej języków, niż w naszej pierwszej propozycji natomiast kursy tutaj są bardziej rozbudowane. Oprócz podstawowych zwrotów i słownictwa możemy wybrać konkretny kurs.

Busuu to nie tylko portal społecznościowy ale także aplikacja na telefon, dzięki której rozpoczniesz naukę dokładnie w tym momencie, w którym ją zakończyłeś.

www.memrise.com – portal, w którym po zalogowaniu możemy korzystać w kursów przygotowanych przez użytkowników z całego świata. Sami określamy język jakim się posługujemy i wybieramy kurs na odpowiednim poziomie

Do testów wybraliśmy kurs języka hiszpańskiego. CIekawy interfejs sprawia, że chce się tu wrócić i „podlewać” swoje roślinki.

I to na tyle z naszego przeglądu. Jeśli korzystacie z innych ciekawych aplikacji – podeślijcie nam do testów 🙂

Pamiętajcie, że wszystkie aplikacje nie zastąpią kontaktu z żywym człowiekiem. Możecie się wyuczyć słówek, ale to prawdziwe sytuacje potwierdzą waszą znajomość języka.

Kocham Cię w kilku(nastu) językach

Po angielsku – I Love You

Po niemiecku – Ich liebe dich

Po hiszpańsku – Yo te amo

Po francusku – Je t’aime

Po włosku – Ti amo

Po ukraińsku – Я люблю тебе

Po chińsku – 我愛你

Po czesku – Miluji tě

Po turecku – Seni seviyorum

Po węgiersku – Szeretlek

Po szwedzku – Jag älskar dig

Po rosyjsku – Я тебя люблю

Po słowacku – Milujem ťa

Po portugalsku – Eu te amo

Po niderlandzku – Ik hou van je

Po litewsku – Aš tave myliu

Po norwesku – Jeg elsker deg

Po japońsku – 私はあなたを愛しています

Po grecku – Σ ‚αγαπώ

Po fińsku – Rakastan sinua

Po bułgarsku – Обичам те

Po irlandzku – Is breá liom tú

Po maltańsku – Inħobbok

Po walijsku – Rwyf wrth fy modd chi

Zapamiętywanie jest koniecznością, bez której nie obejdzie się jakakolwiek nauka, w szczególności języka obcego. Niezależnie od metody nauczania, bez umiejętności zapamiętywania nie ma szans na opanowanie zadanego materiału. Jak ćwiczyć zapamiętywanie?

Przygotowanie miejsca

Nie należy przed przystąpieniem do nauki robić generalnych porządków z myślą zorganizowania sobie kącika do nauki. Lepiej go urządzić dzień wcześniej, a nazajutrz zasiąść do notatek. Miejsce pracy nie powinno znajdować się tam, gdzie będzie można łatwo rozproszyć uwagę. Z dala od telewizora,  internetu, czy lodówki.  Pamiętajmy, że dekoncentracja jest kwestią ułamków sekund, natomiast ponowne skupienie się na materiale trwa niekiedy nawet do godziny.

Repetitio est mater studiorum

Ta maksyma, wygłoszona po raz pierwszy w starożytnym Rzymie, nic nie straciła na aktualności. Jej nieznany dziś autor stwierdził, że powtarzanie jest matką nauki – i nie omylił się. Nie ma sensu zakuwanie na pamięć, o ile nie jest to konieczne (np. w przypadku dat). Mając do nauczenia się określoną partię materiału, np. czytankę w obcym języku, najlepiej czytając tekst wypisać nowe słówka, przetłumaczyć (nie tłumacząc całego tekstu), po czym przeczytać tekst jeszcze raz, znając już nowe określenia. Następnie zamknąć książkę i opowiedzieć tekst. Jeżeli czegoś nie pamiętamy, otwieramy książkę i czytamy jeszcze raz cały tekst od początku, po czym ponownie opowiadamy go od początku. Aż do skutku. Podstawą jest więc nie wykucie treści na pamięć, a jej zrozumienie.

Nagrywamy

Wykorzystujemy smartfon i nagrywamy czytany na głos tekst, który musimy opanować. Następnie go odsłuchujemy, jednocześnie czytając po cichu. W ten sposób przyswajamy go zarówno wzrokowo, jak i słuchowo, dzięki czemu szybciej go zapamiętamy.

Odsłuchując i czytając skupiamy się maksymalnie na treści, bowiem przed nami kolejne zadanie: spisanie tego, co zapamiętaliśmy. Jeżeli nie jest tego wiele, ponownie odsłuchujemy nagranie i spisujemy ponownie. Jeżeli nasze notatki są chaotyczne, porządkujemy je tak, aby tworzyły zwarty, logiczny tekst, z interpunkcją, śródtytułami, itp.

Ze słuchaczem

Jeżeli mamy taką możliwość, spróbujmy przekazać przyswojoną wiedzę innej osobie. Opowiedzmy przeczytany obcojęzyczny tekst tak, aby osoba ta go zrozumiała (oczywiście pod warunkiem, że zna ten język na odpowiednim poziomie). Jeżeli zrozumiała i jest w stanie to wykazać – brawo. Oznacza to, że jesteśmy dobrze przygotowani. Jeszcze lepszym sprawdzianem jest przekazanie przyswojonego materiału w grupie, która będzie następnie zadawać pytania.

Piszemy z pamięci

Niezależnie od metody uczenia się, po zakończeniu przyswajania materiału weźmy czysty arkusz papieru i spiszmy wszystko to, co zapamiętaliśmy. Właśnie w ten sposób zdaje się większość egzaminów, więc będzie to doskonały trening przed sesją. Starajmy się wynotować wszystko, co pamiętamy, a następnie ułóżmy treść logicznie i po kolei. Ta metoda umożliwia wychwycenie braków i błędów w rozumowaniu.

Metoda drugiego dnia

Przed przystąpieniem do nauki następnego dnia, zacznijmy od powtórzenia materiału z dnia poprzedniego. Ta metoda jest niezwykle pomocna w utrwalaniu przyswojonej wiedzy. Zróbmy kilka ćwiczeń powtórkowych i wykorzystujmy tę wiedzę w opanowywaniu kolejnej partii materiału. Chodzi o to, aby np. nowo poznane słowa wykorzystywać w innym kontekście. Jest to bardzo dobra metoda na ich zapamiętanie.

Śpiewamy

To nie żart! Jest dowiedzione, że łatwiej zapamiętuje się tekst piosenki niż treść wiersza mówionego. Przypomnijmy sobie, jak reklamodawcy podkładają przekazywaną treść do melodii znanych przebojów. Właśnie w ten sposób odbiorcy zapamiętują tę treść o wiele łatwiej. Można uczyć się nowych słów i całych zwrotów, podkładając je pod znane i lubiane melodie. Jest to też znana od dawna metoda nauczania języka obcego. Wykorzystywane są albo powszechnie znane kompozycje, albo tworzone są nowe z tekstami do nauczenia się.

Odpoczynek

Jest to bardzo ważna rzecz w trakcie nauki. Ale nie narzucajmy sobie reżimu „skowronka”, jeżeli akurat jesteśmy „sową”. Nic bowiem nie da, kiedy wstaniemy o siódmej rano wbrew własnemu organizmowi, który najlepiej funkcjonuje także o siódmej, ale wieczorem. Będziemy zasypiać nad książką i w rezultacie niczego się nie nauczymy. Jednak jeżeli mamy zwyczaj uczyć się w nocy i rzeczywiście wtedy wiedza najlepiej nam „wchodzi” do głowy, nie uczmy się już ostatniego dnia przed kolokwium czy egzaminem. Nie należy zarywać nocy. Lepiej wziąć relaksującą kąpiel i mimo wszystko położyć się wcześniej.

Autor: Katarzyna Zgorzelska, w konsultacji z TEB Edukacja

Zapisy na nowy semestr

Semestr zimowy powoli dobiega końca (nauczamy do 26 stycznia) zatem startujemy z zapisami.

Jeśli chcesz przedłużyć kurs zarezerwuj miejsce w swojej grupie wcześniej!

Nowy semest rozpoczynamy 11 lutego.

Nie czekaj – lepszego czasu na naukę nie będzie!

Formularz zgłoszeniowy

lub napisz na cosmopolitan@cosmopolitan.edu.pl

#egzamin8 Pomożemy Twoim dzieciom osiągnąć bardzo dobry wynik

 

Warsztaty z języka angielskiego, przygotowujące do zdania egzaminu są propozycją dla uczniów tegorocznych 8 klas. 

Warsztaty językowe obejmują:

  • powtórkę wymaganych zagadnień gramatycznych i słownictwa;

  • rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych;

  • próbny egzamin podsumowujący warsztaty;

  • określenie stopnia przygotowania do egzaminu;

Grupa liczyć będzie maksymalnie 8 osób – każdy uczestnik może liczyć na indywidualne wsparcie lektora.

Warsztaty obejmują 20 godzin lekcyjnych.

Termin zajęć: 28.01-08.02.2019
Koszt warsztatów – 430,00 zł (wpisowe 130 zł + 300 zł płatne przed rozpoczęciem ferii zimowych)

Warsztaty prowadzą doświadczeni lektorzy – egzaminatorzy państwowi.
Pracujemy wyłącznie na materiałach rekomendowanych przez MEN!

Wynik egzaminu ósmoklasisty będzie uwzględniany podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Pomożemy Twoim dzieciom osiagnąć bardzo dobry wynik.

Matura 2019

Potrzebujesz szybiej powtórki przed maturą? Spędź z nami tegoroczne ferie zimowe! 

Warsztaty językowe dla maturzystów prowadzone są w grupach maksymalnie 8 osobowych. Dzięki temu każdy uczestnik może liczyć na indywidualne wsparcie lektoraSpotkania jednorazowo trwają 180 minut (4 godziny lekcyjne).

Warsztaty obejmują 40 godzin lekcyjnych*
(*poziom podstawowy: 20 godzin lekcyjnych przygotowania do matury ustnej z native speakerem + 20 godzin lekcyjnych przygotowania do matury pisemnej)

(*poziom rozszerzony: 10 godzin lekcyjnych przygotowania do matury ustnej z native speakerem + 30 godzin lekcyjnych przygotowania do matury pisemnej)

Termin: 28.01-08.02.2018

Koszt warsztatów – 695 zł (wpisowe 195 zł + 500 zł płatne przed rozpoczęciem ferii zimowych)

Warsztaty prowadzą doświadczeni lektorzy- egzaminatorzy państwowi.
Pracujemy wyłącznie na materiałach rekomendowanych przez MEN!

Nauczymy Cię odpowiednich strategii egzaminacyjnych i umiejętności rozwiązywania testów.

Twoja zdana matura to nasza satysfakcja

Mikołajowa zniżka

 

Dołącz do grupy między 6 a 21 grudnia i zgarnij rabat 10%*

Przy zapisie podaj hasło: BIAŁA BRODA MIKOŁAJA

*Rabat specjalny nie łączy się z innymi