Monthly Archives: Kwiecień 2013

Majówka już tuż, tuż…

Wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy i nawet do 5 dni wolnego od szkoły, studiów czy pracy. (Jeśli chcecie poczytać o długich weekendach w różnych krajach zapraszamy do Wikipedii – Long weekend).

W związku z większą ilością dni wolnych, każdy snuje plany jak spędzić ten czas – ciekawy wypad za miasto,  leniuchowanie z książką albo różnorodne aktywności fizyczne. My chcielibyśmy przedstawić wam nasze propozycje:

 • 1 maja – tradycyjne we Wrocławiu święto gitary i bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa

W tym roku uczestników wydarzenia będą wspierać takie gwiazdy jak Jennifer Batten – gitarzystka Michaela Jacksona, Bruce Kulick – gitarzysta KISS, John Corabi – gitarzysta i wokalista Mötley Crüe, Alexey Arkhipovsky – wirtuoz bałałajki z Rosji oraz Preston Reed – mistrz fingerstyle z USA.

Na stronie heyjoe.pl dostępne są już karty zgłoszeniowe uczestnika. Można je wypełnić, wydrukować i przyjść na Rynek z gotowymi kartami, przez co kolejki do punktów zapisów będą krótsze. Rejestracje i wspólne granie zaczyna się  już od godz.10, bicie rekordu nastąpi o godz. 16. Na stronie znajdują się też filmiki instruktażowe, z których można nauczyć się jak grać sztandarową piosenkę rekordu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.

Więcej na: Program Thanks Jimi Festival

 • Majówka w Ogrodzie Botanicznym

1 maja 2013 r. Fundacja Pro Culturae Bono, Hotel Tumski i Wrocławski Ogród Botaniczny po raz dwunasty zapraszają Państwa na wspaniały, rodzinny piknik „Majówkę Tumską” w Ogrodzie Botanicznym.  Szczególnie mile widziane są rodziny z dziećmi dla których przewidziane są atrakcję oraz szereg konkursów z nagrodami. Przez cały czas trwania imprezy odbywać się będzie jarmark różności – kramy z rękodziełem, wyrobami artystycznymi i żywnością ekologiczną.

Więcej informacji na: http://www.hotel-tumski.com.pl/hotel/hotel,Picnic.xml

 • Majówka na Wyspie Słodowej

Koncertowa majówka na wyspie to już tradycja. W tym roku potrwa aż dwa dni: 2 i 3 maja.  Wśród gwiazd, które wystąpią na Wyspie Słodowej warto wymienić: Power of Trinity, Coma, Luxtorpeda, Dżem, Hunter, Kult, happysad i Maria Peszek. Zagra także zespół Vavamuffin, jedna z czołowych polskich grup grających reggae oraz Monika Brodka.

 • warte polecenia są również Specjalne Pokazy Fontanny przy Hali Stulecia

W majowy długi weekend rozpoczyna się nowy sezon Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej przy Hali Stulecia. Od środy do soboty włącznie (1-4.05.br) o godzinie 21:30 przypomniane zostaną najpiękniejsze pokazy specjalne z lat ubiegłych. Pokazy specjalne odbywają się według harmonogramu przedstawionego poniżej:

http://www.wroclaw.pl/files/164x164/fontanna.png

To były nasze propozycje na te kilka wolnych dni, a jak Wy spędzacie majówkę?

Może macie jakieś inne ciekawe pomysły, którymi moglibyście się podzielić :]

wiosna w ogrodzie

Wiosna jednak nie zrezygnowała w tym roku i zrobiło się kolorowo od rozkwitających drzew, krzewów i kwiatów. Dominują kwitnące na biało głogi, piętro niżej żółte forsycje, a na najniższym poziomie znaleźć można fioletowe, żółte i białe krokusy, żonkile, kolorowe tulipany, pierwiosnki oraz białe przebiśniegi i śnieżce.

A jakie nazwy mają te wszystkie kwiaty w innych językach?

 

Blume deutsch englisch
Buschwindröschen, Anemone anemone, wood anemone
Efeu ivy
Gänseblümchen daisy
Huflattich coltsfoot, foalfoot
Krokus crocus
Löwenzahn dandelion
Margerite marguerite
Märzenbecher snowflake
Osterglocke, Osterblume, gelbe Narzisse daffodil
Primel primrose
Schlüsselblume cowslip
Schneeglöckchen snowdrop
Stiefmütterchen pansy, viola
Tulpe
tulip
Vergissmeinnicht forget-me-not

Nic tylko patrzeć i podziwiać…

Maj, matury i kasztany…

Kasztany jeszcze nie kwitną, pomimo że nasze kursy maturalne zakończyły się wczoraj.

Nasi uczniowie przeszli przez wewnętrzną maturę przeprowadzoną przez naszych lektorów (Chrisa – naszego native speakera i panią Kasię – egzaminatora matury). Atmosfera była poważna, jak to na egzaminie. Kursanci byli troszkę zestresowani, chociaż zdawali przed lektorami, których już dobrze poznali ucząc się z nimi od października. Po krótkim oczekiwaniu na ostateczne wyniki okazało się, że wszyscy uzyskali pozytywne wyniki zarówno z ustnego jak i pisemnego egzaminu.

Prawdziwe  egzaminy rozpoczynają się  07.05.2013 , więc jest jeszcze szansa wypocząć i odświeżyć umysł podczas długiego weekendu.

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki 🙂

Hispanic boy crossing fingers

 

Samo do głowy nie wejdzie, czyli uczymy się słówek

Jak wiadomo porozumiewanie się płynne w każdym języku obcym uzależnione jest od znajomości podstaw gramatycznych, ale bardzo ważny jest również zasób naszego słownictwa.  To dzięki obszernej bazie słów możemy  lepiej komunikować się z otoczeniem.

Dla większości kursantów nauka słówek jest wielką męczarnią, ponieważ jest to typowe powtarzanie – słówko za słówkiem. Z czasem, aby urozmaicić cały proces sami uczniowie wprowadzali inne metody nauczania np. rozwieszanie karteczek ze słówkami po całym mieszkaniu, tworzenie tablicy z kolorowymi kartkami (kolor odpowiadał trudności w zapamiętywaniu danego słowa) czy spisywaniu całych zestawów słówek na małe kartoniki.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS_lZNeWd0pZw6_fqrB1wSdRJ3Gyc5JqVxJ3cCONdal-jyS8cvYYQ

Fiszki (nazwa pochodzi z francuskiego fiche – kartka w kartotece dotycząca określonego hasła i zawierająca związane z nim informacje lub notatki)  stały się bardzo popularne i użyteczne, dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi możemy używać ich wszędzie (zwłaszcza kiedy bezczynnie siedzimy w tramwaju, autobusie lub czekamy w kolejce do lekarza czy dziekanatu). Dodatkowym plusem jest łatwość ich tworzenia – w internecie bez problemu znaleźć można specjalne programy ułatwiające tworzenie nam własnych baz słów.

Obecnie w dobie pełnej informatyzacji coraz popularniejsze jest tworzenie fiszek online lub ściąganie specjalnych aplikacji na telefony komórkowe (jest to o tyle ciekawe iż możemy mieć przy sobie całą bazę dotychczas nauczonych słów, będąc jednocześnie ekologicznym – oszczędzając papier).

Poniżej znajdziecie kilka przydatnych linków, które mamy nadzieje ułatwią i zachęcą was do nauki słownictwa:

 • http://fiszkoteka.pl/
 • http://moje-fiszki.pl/
 • http://www.fiszki.pl/
 • http://mobilang.pl/efiszki/
 • http://www.jezykiobce.pl/seria_fiszki.php
 • http://www.programosy.pl/program,fiszka.html

Miłej nauki 🙂

Jak to wszystko się zaczęło…czyli kartka z kalendarza

Swoją przygodę z prowadzeniem kursów językowych rozpoczęliśmy w 1991 roku w dwóch pokojach na poddaszu w jednym z wrocławskich bloków. Mieliśmy wtedy 2-4 lektorów i kilka grup językowych, które w szybkim tempie zwiększały swoją liczebność.

Już w kolejnym roku ze względu na duże zainteresowanie i liczbę studentów musieliśmy przenieść się do większego lokalu w budynku przy ul. Hynka (który przez kursantów ochrzczony został „barakiem”). Tam do dyspozycji mieliśmy już 4 sale szkoleniowe, 9-12 lektorów oraz kilkanaście grup językowych i osoby uczące się indywidualnie. To w „baraku” przez kolejne 13 lat prowadziliśmy kursy z języków obcych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Tam też jako pierwsza szkoła językowa we Wrocławiu wprowadziliśmy innowacyjną metodę nauczania, polegającą na prowadzeniu zajęć przez polskiego i rodowitego lektora. Pomysł zrodził się aby dać kursantom możliwość użycia w praktyce, tego czego nauczyli się teoretycznie.

Także w tym okresie (dokładnie w 1995 r.) rozpoczęliśmy organizację obozów i wyjazdów językowych.  Były one organizowane w okresie letnim i zimowym, a uczestniczyli w nich nauczyciele oraz młodzież zarówno z Polski, jak i z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji

  scan

                        scan2 scan3

scan1

Z każdym rokiem nasza szkoła rozwijała swoją działalność – oprócz większej liczby grup językowych, do oferty wprowadziliśmy kursy w innych częściach miasta, w firmach oraz w instytucjach miejskich i pozarządowych. Z czasem budynek przy ul.Hynka zaczął być dla nas za ciasny i zaczęliśmy rozglądać się za większym lokalem położony w centralnej części osiedla.

W 2004 roku zapadała decyzja o przeniesieniu szkoły na ul.Bulwar Ikara 10, gdzie przez następne kilka miesięcy prowadziliśmy remont, aby dostosować lokal do potrzeb szkoleniowych. Luty 2005 roku był dla nas pierwszym semestrem w nowym lokalu, gdzie mieścimy się do dziś i oferujemy Państwu grupowe i indywidualne kursy językowe, tłumaczenia oraz  sportowo-językowe wyjazdy.

Z serii POLECAMY…

Festiwal Kultury Holenderskiej i Flamandzkiej

W dniu dzisiejszym chcielibyśmy polecić Wam ciekawe wydarzenie kulturalno-językowe, które odbędzie się we Wrocławiu w dniach 24-27 kwietnia 2013r. W programie festiwalu przewidziane są:

 • plenerowa wystawa fotografii
 • dyktando języka niderlandzkiego
 • popularyzatorskie wykłady oraz dyskusje panelowe
 • czytanie literatury i poezji (holenderskiej i flamandzkiej)
 • oraz koncert zespołu Très.b

Więcej informacji oraz dokładny program festiwalu dostępny jest na stronie:  http://www.kfn.uni.wroc.pl/festiwal

 

Polecamy również jutrzejszy koncert w Hali Stulecia na którym wystąpi wokalistka Patricia Kaas.

Pierwsza dama francuskiej piosenki będzie promowała swój najnowszy album, na którym znalazły się nowe aranżacje utworów wielkiej Edith Piaf autorstwa polskiego kompozytora Abla Korzeniowskiego.

Patricia Kaas  jest obecnie jedną z najciekawszych i z pewnością najlepiej rozpoznawalnych na świecie twarzy francuskiej sceny muzycznej. Debiutowała jako 22-latka płytą „Mademoiselle chante”, łącznie nagrała piętnaście płyt. Napisała także autobiografię, w której nie wahała się wyjawić wielu sekretów z życia prywatnego, ale też przepięknie opowiedziała o największej miłości życia-muzyce.

Jak śpiewa Mademoiselle Patricia Kaas przekonamy się w najbliższą środę w Hali Stulecia. Bilety w cenie od 90-400 zł.

Więcej informacji na stronie: http://www.wroclaw.pl/patricia_kaas_wystapi_w_hali_stulecia,.dhtml

Patricia Kaas już w środę zaśpiewa w Hali Stulecia

Początki są zawsze trudne…

No i stało się… Po wielu bólach i cierpieniach powstał nasz blog. Będziemy tu chcieli w ciekawy i niekonwencjonalny sposób przybliżyć Wam naszą szkołę językową.  Dużo się tu dzieje, oj dużo i chcemy się z Wami tym podzielić.  Oprócz relacji z  życia szkoły, znajdziecie tu również pomysły jak najlepiej uczyć się języka, gdzie we Wrocławiu wybrać się by pogadać z kimś w języku obcym oraz  informacje o ciekawych stronach obcojęzycznych.

Zapraszamy do odwiedzania, komentowania i polecania

Pozdrawiamy Cosmo

szybki-komputer

 

———————————————————————————————————————————————————————

So it’s done… from  strain and pain emerged our blog. We would like to tell you about our school in a different, unconventional way, because lots and lots is happening here.

Apart from notes on school life, we will insert new ideas of learning a language, where in Wrocław you can practise using the language and participate in foreign language events. We will also direct you to  the interesting foreign languages pages.

Visit us, write and  recommend to others

Cosmo