Monthly Archives: Październik 2017

I trochę więcej zdjęć do naszej galerii :)

Obchodów Halloween ciąg dalszy 😉

DSC_9798 DSC_9799 DSC_9801 DSC_9800

DSC_9794 DSC_9795 DSC_9796 DSC_9797

A oto nasza szkoła i nasze upioooooorne wnętrza :)

Chcesz poznać naszą szkołę i lektorów?

Przyjdź już dziś. Zapraszamy do naszych upiooornych wnętrz.

Zapraszamy na  lekcje demonstracyjne – przyjdź, zobacz, zapisz się 🙂

Zapisując się na cały rok i płacąc za niego z góry, otrzymujesz od nas książki gratis!

Pamiętaj – COSMOPOLITAN o przyjaźni ludzie, domowa atmosfera i nauczania na najwyższym poziomie.

Zapraszamy.

Cukierek albo psikus 😉

DSC_9786 DSC_9787 DSC_9789 DSC_9791 DSC_9792 DSC_9793

Halloween….święto duchów czy okazja do dobrej zabawy?

dynia-na-halloween_365263

 

Halloween to święto, które przybyło do nas z Ameryki w latach 90., ale to nie Amerykanie wymyślili to święto. Ten zwyczaj, obchodzony 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych, sięga dawnej tradycji Celtów, zamieszkujących na długo przed początkiem naszej ery dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i płn. Francji. A dokładniej – pochodzi z ceremonii celtyckich kapłanów, zwanych druidami, którzy sprawowali w pogańskiej Szkocji funkcje sędziów, lekarzy i magów.

Celtowie wierzyli, że w ostatnim dniu roku – 31 października (wg ich kalendarza), duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Duchy tych, co odeszli, przybywały wówczas do swych ziemskich domów w poszukiwaniu ciepłego schronienia.
Tego dnia odbywał się też główny sabat czarownic, które zlatywały się na miotłach w towarzystwie czarnych kotów.
Wieczorami na wzgórzach palono ogniska,aby odstraszyć złe moce, a zmarłym wskazać drogę do domów. Aby odegnać złe duchy, wkładano maski odstraszające, hałasowano, zapalano światła (zabierano światło złym duchom), żeby nie mogły się ogrzać i wracały, skąd przyszły. Ubierano się nawet w skóry zwierzęce, żeby chronić się przed złym losem.

Nazwa Halloween pochodzi od wyrażenia „All Hallows’ Eve”, co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych, kiedy to ludzie modlili się za zmarłych przed dniem Wszystkich Świętych 1 listopada.

Halloween ma na świecie  wiele tradycji. W Irlandii za czasów pogańskich ludzie przebrani w kolorowe kostiumy odprowadzali duchy do granic miasta. Niezamożni proponowali bogatym interes, który polegał na tym, że mieli odprawiać modły za dusze zmarłych w zamian za chleb.

W Anglii chodzący od domu do domu żebracy, później przebierańcy, za otrzymane datki wstawiali się za zmarłe dusze u wyższej zwierzchności.

Australijskie dzieciaki odwiedzają domostwa z zawołaniem: „trick or treat” (figiel lub poczęstunek), w zależności od rozwoju sytuacji dziękując gospodarzom lub czyniąc im rozmaite psoty.

W drugiej połowie XIX wieku tradycja przywędrowała wraz z irlandzkimi emigrantami do Ameryki i tam święto zmieniło nazwę na Halloween.

Wiecie może, skąd wzięła się halloweenowa tradycja wydrążonej świecącej dyni, stawianej przed domami, by odgonić złe duchy?

A skąd pomysł na przebieranie się?
Celtowie wierzyli, że uwolnione duchy zmarłych krążą w halloweenową noc wokół nas. Czarny kostium miał zmylić ducha, który sądząc, że ma do czynienia ze „swoim”, zostawiał przebranego delikwenta w spokoju.
Od rana na gankach domów, zwłaszcza amerykańskich, pojawiają się rozmaite straszydła, kościotrupy, czarne koty, nietoperze, pająki, strachy na wróble, a także – a może przede wszystkim – dynie. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie ten dzień.
Dzieci przebierają się za czarownice, chochliki, potwory, duchy lub wróżki i chodzą od domu do domu mówiąc „Prezent albo psota”. To znaczy, że jeśli nie dostaną słodyczy, zrobią jakąś psotę: posmarują mydłem okna, włożą szpilkę do dzwonka u drzwi, wyleją wodę lub posypią na nie mąkę.

Wszystko, co straszy jest w tym dniu dopuszczalne, ale trzeba pamiętać, że jest to nadal zabawa. Podstawowe kolory to pomarańczowy, fiolet, seledyn oraz biały z czarnym, Tych kolorów używa się zarówno do przyozdabiania domów, malowania twarzy czy przygotowania strasznych słodyczy…

Jak szybko zrobić najprostsze halloweenowe danie?
Gruszki tworzą korpus, słone paluszki to nogi, a dwie czerwone wisienki to oczy …. i mamy pająki na talerzu.
A halloweenową dynią może być po prostu jabłko z wyciętymi strasznymi oczami, ustami i nosem….

Traktujemy więc święto halloween jak zabawę i bawmy się dobrze!

DSC_5534-1024x682 shutterstock_70173520

 

 

 

Przytul książkę na weekend!

Od dziś, co tydzień, będziemy opisywać Wam książkę, którą warto wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece.

Dzisiaj zaczynamy od pozycji pt „Good as Gold” Josepha Hellera.

„Gold jak złoto” to powieść o polityce, a właściwie jej szczytach. Heller w sposób karykaturalny poprzez groteskę obnaża prawdziwą twarz tak zwanej kuchni politycznej, pokazuje czym tak naprawdę jest arogancja władzy. Autor w niezwykle zabawny, karykaturalny i inteligenty sposób wyśmiewa waszyngtoński establishment i osoby zajmujące się polityką. Heller wprowadza czytelnika w świat absurdów, przerysowanych postaci. Utrzymana w konwencji bohaterów Monthy Pythona, przeplatana wydarzeniami rodem z „Procesu” Franza Kafki, książka sprawia, że nie można się od niej oderwać i czyta się ją „od deski do deski”.

Pozycja w sam raz na weekend 🙂

Historia opisuje Bruce Golda, ojca trójki dzieci, pisarza aspirującego do roli  wpływowego polityka, który pragnie naprawiać świat, choć nienawidzi władzy i polityków. Książki, które pisze nie cieszą się zainteresowaniem, natomiast  rodzina uważa go za idiotę. Jak Bruce poradzi sobie w świecie pełnym absurdów?

„Good as Gold” to książka o wielopokoleniowej , wielodzietnej rodzinie żydowskiej.  Heller nie boi się powiedzieć o tym, że nie zawsze relacje rodzinne są rewelacyjne. Najczęściej mamy dość własnego towarzystwa, ale w sytuacjach kryzysowych to właśnie w rodzinie szukamy wsparcia. Książka  obrazoburcza, rasistowska, seksistowska. Jednym słowem bardzo hellerowska.  Rewelacyjna.

Zapraszamy do naszej szkolnej  biblioteki 🙂 Dostępna oczywiście w wersji angielskiej.

 

ksiazka🙂21667au

 

Today is a mongrel’s day!

Dziś obchodzimy światowy Dzień Kundelka!

Kundelki to bez wątpienia urocze zwierzaki, którymi warto się pochwalić. W większości opinii kundelki to najinteligentniejsze, najzdrowsze i najbardziej odporne rasy. I co najważniejsze – są niepowtarzalne, każdy z nich jest inny.

Male, duże, włochate, krótkowłose – wszystkie kochają nas całym sercem, uwielbiają zabawy i pieszczoty.

A jaki jest Twój kundelek?

Zapraszamy wszystkich uczniów szkoły Cosmopolitan do publikowania zdjęć swoich futrzastych przyjaciół i opisu (po angielsku oczywiście) co w nich jest takiego wyjątkowego. Dla autorów najciekawszych postów przewidziane są nagrody. Zapraszamy!

 

Przypominamy, że w naszej szkole nadal trwa zbiórka dla Fundacji Pręgowane i Skrzydlate. Fundacja zajmuje się opieką nad zwierzątami porzuconymi, chorymi i bezdomnymi. Okażmy zwierzakom odrobinę serca!

O fundacji przeczytasz:  www.facebook.com/pregowaneiskrzydlate

kundelkundel 3kundel2

Zajęcia ruszyły już pełną parą!

dzieci3

 

Semestr zimowy rozpoczął się już 30 września, dziś uczy się u nas ponad 200 uczniów. Semestr w pełni, korytarze pełne są roześmianych dzieci, a lektorzy krzątają się po salach i przygotowują zajęcia.Ruszyliśmy z kursami języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, prowadzimy także zajęcia w soboty i kursy indywidualne. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od godziny 9:00 do 19:00, zajęcia trwają do godziny 20, a wszytko po to, aby umożliwić nawet najbardziej zapracowanym i zajętym uczestnictwo w kursie.Dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami, dlatego jeżeli zastanawiasz się czy wybrać szkołę Cosmopolitan – to odpowiedź brzmi: nie zwlekaj!

Cosmopolitan to przytulne, kameralne wnętrze, domowa atmosfera, przyjazna obsługa i niepowtarzalni lektorzy!

Przyjdź do nas już dziś i dołącz do licznej drużyny Cosmopolitan.

Pamiętaj: tylko my oduczamy  milczenia w wielu językach !

Uczymy się nie dla szkoły,  lecz dla życia

Seneka Młodszy

Obchody Dnia Nauczyciela na kuli ziemskiej

_oyktkqTURBXy9lMTkzYWM2N2ZhZGM1YWViN2Q3Nzg0OWNmNmQzNjU2Zi5qcGVnkpUDAADNEiXNCjWTBc0DUs0B3g

Dzień Nauczyciela na świecie

14 Października – Dzień Edukacji Narodowej (Dzień Nauczyciela)

Obchodzone w tym dniu święto to rocznica upamiętniająca powstanie w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej nie tylko w Polsce, ale także i w Europie. Zorganizowała trzystopniowe szkolnictwo. Stopień pierwszy – szkoły parafialne (dla niższych stanów – chłopów i mieszczan), stopień drugi – przeznaczone dla rodzin szlacheckich szkoły powiatowe i stopień trzeci, najwyższy, dla najbardziej uzdolnionych – uniwersytety (w tych czasach istniały dwa : w Krakowie i Wilnie). Wprowadziła ona także wiele reform takich, jak: opracowanie nowych systemów nauczania, wprowadzenie podręczników w języku polskim, wprowadzenie polskiej terminologii naukowej, reformę Akademii Wileńskiej i Krakowskiej, utworzenie seminariów dla nauczycieli, wprowadzenie w szkołach wychowania fizycznego, utworzenie Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych (instytucja opracowująca podręczniki i programy nauczania), dopuszczenie dziewcząt do edukacji na równych prawach z chłopcami.

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy „Karta praw i obowiązków nauczyciela” pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej.

Obchody Dnia Nauczyciela na świecie

Na całym świecie, w ponad 100 krajach, Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest od 1994 r. w dniu 5 października. Światowy Dzień Nauczyciela został zorganizowany pod patronatem UNESCO. Ciekawostką jest to, że w Polsce datę 5 października za swoje święto uznali nauczyciele akademiccy.


ALBANIA

W Albanii święto to obchodzi się 7 marca i jest to związane z powstaniem w 1887 roku w Korczy pierwszej świeckiej szkoły, w której zaczęto wykładać przedmioty w języku albańskim. Z okazji tej każdego roku nauczyciele spotykają się z dziećmi w szkole, otrzymują od nich drobne prezenty, a następnie wszyscy wspólnie jedzą posiłek. Oprócz tego uczniowie śpiewają także piosenki dedykowane swoim nauczycielom oraz urządzane są zabawy taneczne.

 

CHINY

W chinach nauczyciele dostają pół dnia wolnego. Uczniowie, podobnie jak w Polsce, wręczają im kwiatki, o ile mają na to ochotę. Niektórzy rodzice starają się „pomóc” swoim dzieciomi fundują nauczycielom na przykład zaproszenie na wykwintny obiad w wielogwiazdkowym hotelu lub podarunek w postaci np. torebki marki Louis Vuitton, albo tradycyjną „czerwoną kopertę” (pieniądze), która może dziecku znacznie poprawić wyniki w nauce. Jednak po serii skandali łapówkarskich nauczyciele trafili na listę profesji, przedstawiciele których w świetle prawa nie mogą przyjmować prezentów. Jeśli otrzymają prezent, muszą za niego zapłacić. W przeciwnym

STANY ZJEDNOCZONE

Pierwszy pełny tydzień maja świętowany jest jako Teacher Appreciation Week, z którego wtorek jest dniem szczególnym jako National Teacher Day. Ciekawostką jest, iż na polskim rynku pojawiły się w sprzedaży amerykańskie banknoty, które można sprezentować swoim najlepszym nauczycielom.

The Teacher’s Poem

One hundred years from now
it will not matter
what kind of car I drove
what kind of house I lived in
how much money was in my bank account
nor what my clothes looked like.
But the world may be a better place because
I was important in the life of a child.

 

TAJLANDIA

Nauczy­ciele w Taj­landii cieszą się wysokim sta­tusem. W hier­ar­chii społecznej zaj­mują trze­cie miejsce po rodzinie królewskiej i bud­dyjs­kich mnichach. W szkole dzień nauczyciela zwany wai kru to szereg ceremonii, podczas ktorych uczniowie padają do stóp nauczycieli wreczając im kwiatowe rzeźby i wianuszki z jaśminu.

TAJWAN

Tajwański Dzień Nauczyciela obchodzony jest 28 września. Data ta związana jest z urodzinami Konfucjusza (chińskiego filozofa). Obchody święta rozpoczynają się o godzinie 6 rano, kiedy to władze oraz mieszkańcy miasta składają ofiarę i hołd wielkiemu nauczycielowi. W rytuale podzielonym na 36 kolejnych etapów, uczestniczą także rektorzy 12 szkół wyższych. Obrządkom towarzyszy tradycyjna chińska muzyka.

Dzień Nauczyciela na świecie w datach:

 • Afganistan – 15 października
 • Albania – 7 marca
 • Algieria – 28 luty
 • Argentyna – 11 września (związane ze śmiercią Domingo Faustino Sarmiento)
 • Australia – ostatni piątek października
 • Azerbejdżan – 5 października
 • Bahrajn – 28 lutego
 • Bangladesz – 4 października
 • Białoruś – pierwsza niedziela października
 • Boliwia – 06 czerwca
 • Brazylia – 15 października
 • Bułgaria – 5 października
 • Chile – 16 października
 • Chiny – 10 września
 • Czechy – 28 marca
 • Ekwador – 13 kwietnia
 • Hiszpania – 27 listopada
 • Indie – 5 września (w dniu urodzin Sarvepalli Radhakrishnan – prezydenta Indii i filozofa)
 • Kazachstan – pierwsza niedziela października
 • Kirgistan – pierwsza niedziela października
 • Kolumbia – 15 maja (powołanie San Juan Bautista de la Salle jako patrona nauczycieli )
 • Korea Południowa – 15 maja
 • Łotwa – pierwsza niedziela października
 • Malezja – 16 maja
 • Meksyk – 15 maja
 • Mołdawia – pierwsza niedziela października
 • Niemcy – 5 października
 • Peru – 6 lipca
 • Rosja – 5 października
 • Singapur – 1 września
 • Słowacja – 28 marca
 • Stany Zjednoczone – wtorek w pierwszym pełnym tygodniu maja
 • Tajlandia – 16 stycznia
 • Tajwan – 28 września (w dniu urodzin Konfucjusza)
 • Turcja – 24 listopada
 • Ukraina – pierwsza niedziela października
 • Uzbekistan – 1 października
 • Wenezuela – 15 stycznia
 • Wietnam – 20 listopada