Monthly Archives: Marzec 2019

Dzień języka francuskiego

Kiedy słyszysz słowo Francja, jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie?

Każdy kraj posiada swoją odrębną kulturę i cechy po kórych go rozpoznajemy. Dzisiaj, z okazji dnia języka francuskiego chciałabym Was zapoznać z kilkoma faktami o tym kraju.

Nazwa Francja pochodzi od germańskiego plemienia Franków,
które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku. Pełna nazwa kraju to Republika Francuska

Mottem kraju jest “Wolność, Równość, Braterstwo”- hasło rozpowszechnione po Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Znajdziemy je na godle, monetach, znaczkach pocztowych czy okolicznościowych emblematach.

Francuskie jedzenie to nie tylko sery, wina, żabie udka i ślimaki 🙂 Francuzi śniadania zwykle jadają na słodko – rogaliki z masłem i dżemem lub czekoladą. Sery spożywa się do obiadu po przystawkach i daniu głównym. Zwyczajowo każdy posiłek trzeba zakończyć kawałkiem sera. W zależności, który region Francji byśmy wybrali mamy do wyboru inny rodzaj kuchni. Na Prowansji podstawą potraw jest oliwa, zioła; Normandia słynie z owoców morza, a Burgundia to stolica czerwonego wina i duszonej w nim wołowiny. Tutaj powiedzenie „co kraj to obyczaj” to za mało – co region to inna kuchnia i inne smaki.

Wieża Eiffla to niewiątpliwie najbardziej rozpoznawalny obiekt architektoniczny Paryża, okrzyknięty również symbolem Francji. Powstała w 1889 roku z okazji paryskiej wystawy światowej, jako element upamiętniający setną rocznicę rewolucji francuskiej.
Po 20 latach budowla miała być rozebrana, jednak stoi do dzisiaj. Ma 324 m wysokości. Szacuje się, że zwiedziło ją już ok 200 milionów ludzi.

(Lubię jeść rogaliki z czekoladą i pić czerwone wino)

Język francuski jest uważany za najbardziej romantyczny język świata. Jest oficjanym językiem ONZ, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, EWG, NATO i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Tego języka również możesz uczyć się w Cosmopolitan 🙂 Zadzwoń i zapytaj o dostępne terminy zajęć 👍

Obóz sportowo-językowy 2014-2018

Przedstawiamy Wam ostatnie 5 lat obozów sportowo-językowych z Cosmopolitan 😍

Kogo rozpoznajecie?

International Women’s Day

We celebrated this day on March 8 every year.

Check what do you know about this holiday 🙂

We’re giving you some materials to celebrate
this day with us in English

For starters, watch a great lesson about this topic on you tube. We highly recommend using the Speak Confident English channel not only on the occasion of this lesson

Try to make yourself lesson prepare by British Council and let us know how your score was 🙂

If you would like to read about the history of women’s day, we invite you to check the articles in www.thoughtco.com