Monthly Archives: Kwiecień 2019

Dzień języka hiszpańskiego

Dzisiaj zapraszamy Was na krótką wycieczkę po ciekawostkach językowych prosto ze Słonecznej Hiszpanii 🙂

Obecnie jezykiem hiszpańskim posługuje się około 500 000 mln ludzi na całym świecie. Jest drugim najczęsciej używanym językiem na kuli ziemskiej. Według badań w 2030 roku aż 7,5% światowej populacji (czyli 535 milionów) będą osoby, których językiem ojczystym będzie język hiszpański.

Hiszpański alfabet oprócz dwudziestu sześciu liter oraz trzech grup literowych CH, LL i RR zawiera także odwrócony wykrzyknik i pytajnik. Wymienionych znaków używa się na początku i na końcu zdania. Dzięki nim wiemy jak zaakcentować dane wyrażenie.

Hiszpańska flaga to prostokąt składający się z trzech poziomych pasów. Znajdujące się w górnej i dolnej części pasy czerwone są węższe względem umieszczonego na środku pasa żółtego. Na środkowym pasie z lewej stronie umieszczono godło królewskie (herby reprezentują następujące królestwa: zamek – Kastylię, łańcuch – Nawarrę, lew – Leon i słupy – Aragonię. W dole tarczy znajduje się symbol Grenady, jaki jest kwiat granatu. Dwie kolumny obok tarcz herbowych reprezentują Słupy Heraklesa w Cieśninie Gibraltarskiej, a korony i centralny herb są symbolami dynastii Burbonów-Andegawenów) . Oficjalnie barwy tego kraju nie posiadają żadnego znaczenia. Niektórzy wskazują jednak, iż nawiązują one do herbu dawnego Królestwa Aragonii. W potocznym rozumieniu czerwony symbolizuje krew toreadora, zaś żółty ma być piaskiem leżącym na arenie walk byków.

Dzień języka chińskiego

Zwiedzając kraje Azjatyckie nie wolno pominąć Chin. Dzisiaj, obchodząc dzień języka chińskiego przytoczymy kilka ciekawych aspektów z wizytówki Wschodniej Azji.

Chińczycy są bardzo powściąglimy i opanowanym emocjonalnie narodem. Nie okazują publicznie uczyć i unikają bliskich kontaków. Na powitanie nie otrzymacie buziaka w policzek tylko szybki i lekki uścisk dłoni. Idąc na spotkanie z przedstawicielem nie wolno Wam się spóżnić – chińczycy bardzo cenią punktualność spotkań a pojawinie się z opóźnieniem traktują jako obrazę.

Jedzienie jest dla chińczyków bardzo ważne – towarzyszy przy każdej ważnej uroczystości. Chodź często je się ryż to kuchnia chińska jest bardzo zróżnicowana. Tradycyjnie potrawy je się pałeczkami z ceramicznych miseczek. Same pałeczki mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najczęściej spotyka się drewniane lub bambusowe.

Zasady jedzenia pałeczkami:

  • nie gestykulujemy pałeczkami – w krajach azjatyckich jest to uważane za niegrzeczne
  • nie nabijamy jedzenia na pałeczki
  • nie oblizujemy pałeczek
  • po posiłku odkładamy na specjalne podstawki

Wiecie, że najpopularniejszym spotrem w Chinach jest Ping-Pong? Trenować zaczynają już 4-latki.

2019 – Chiński rok świni