Przytul książkę na weekend cz. IV

dziewczyna

Chyba mało kto nie słyszał o słynnej Trylogii Milennium Stiega Larssona.

Nakręcono już nawet film na podstawie drugiej części serii pt „Dziewczyna z tatuażem”.

Wszystkie trzy  książki tworzą zwartą, ciekawą kompozycję, idealną dla osób lubiących powieści z rodzaju trillera czy powieści szpiegowskich.

Seria tajemnic, dochodzeń, zagadek zarówno politycznych jak i rodzinnych, tworzą niezwykła karuzelę obrazów i nadają powieści dynamiki.

Dziewczyna, która igrała z ogniem jest drugą z części Millenium , z główną bohaterką –  Lisbeth Salander na czele.. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić.

Dwójka dziennikarzy, Dag Svensson i Mia Bergman, dociera do sensacyjnych informacji na temat rozległej siatki przemycającej nieletnie prostytutki z Europy Wschodniej do Szwecji. W aferę zamieszanych jest wiele czołowych postaci z życia publicznego. Kiedy Dag i Mia zostają brutalnie zamordowani, podejrzenia padają na Lisbeth Salander. Policja rozpoczyna pościg. Mikael Blomkvist nie wierzy w jej winę i postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Wkrótce odkrywa zdumiewające powiązania między morderstwem, przemytem kobiet i… samą Lisbeth. Seria dramatycznych wypadków prowokuje Salander do prywatnej zemsty.

Literaturze kryminalnej zawsze brakowało pełnokrwistych postaci kobiecych. Lisbeth Salander, wykreowana przez Stiega Larssona bohaterka cyklu Millennium, to nagroda za lata oczekiwania: ta dziewczyna jest jak tornado: mroczna, nieprzewidywalna, groźna, przebiegła, a przy tym obdarzona dość osobliwą urodą.
Piotr Kofta, Dziennik

Jak wypada ta nowa powieść? Czy jest w stanie sprostać wysokim oczekiwaniom? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Wszystko co urzekało w debiutanckiej powieści Larssona jest też w drugiej części: umiejętna charakterystyka postaci, cięte dialogi, społeczna krytyka, humor i niewiarygodnie wciągająca intryga. W rzeczywistości intryga moim zdaniem jest nawet lepsza (…) Pytanie czy ostatnia część trylogii również napisze na nowo jeden z podgatunków powieści kryminalnej w ten sam wciągający, wyborny i cudowny sposób. Fabuła się zagęszcza.

Svenska Dagbladet

22images

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *