Monthly Archives: Maj 2014

Co jest grane (w innych językach)?

z15961597Q,Przeglad-Nowe-Kino-FrancuskiegoNajbliższe dni to gratka dla fanów obcojęzycznego kina – w dniach 23 – 29 maja w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się przegląd Nowego Kina Francuskiego. Będą dzieła klasyków (z polskim akcentem) i mniej znanych reżyserów, obrazy współczesne i kostiumowe, gwiazdy ekranu i nowe postaci sceny artystycznej.

Filmy z przeglądu zostaną pokazane we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Lublinie i Krakowie. Ale, oprócz widzów ze stolicy, tylko wrocławianie obejrzą tak dużą ilość premier. Warto skorzystać z propozycji, bo większość tych tytułów będzie dostępna wyłącznie podczas specjalnego przeglądu.

Dla fanów klasyki polecamy „Jeszcze nic nie widzieliście” Alaina Resnais’a (27 maja, godz. 20.00), oraz filmu kostiumowy „Księżna Montpensier” (28 maja, godz. 20.00) o XVI-wiecznej francuskiej arystokratce wydanej wbrew jej woli za mąż. Dla fanów mody obowiązkową lekturą będzie filmowa biografia Yves Saint-Laurenta (seans przedpremierowy 24 maja, godz. 20.00). Ciekawie zapowiadają się również film „Tomboy” Céline Sciamme (26 maja, godz. 20.00) o dziewczynce, która wyraźnie identyfikuje się płcią przeciwną aniżeli własną oraz francuska odpowiedź na „Braveheart”, „Rob Roya” i „Robin Hooda” czyli superprodukcja historyczna „Michael Kohlhaas” w reżyserii Arnauda des Pallières’a.

Są także propozycje dla dzieci – kreskówka „Jan z księżyca” (24 maja, godz. 11.00) oraz „Bella i Sebastian” (25 maja, godz. 11.00) o pięknej przyjaźni dziecka i psa – białego owczarka.

Natomiast w ten weekend zobaczyć będzie można czesko-polski film familijny o wolności, miłości i …krowach – Bella Mia. Jest to ciekawa, zabawna i jednocześnie w takim stopniu nieprawdopodobna opowieść, że zostawia widza w oszołomieniu. Twórcy oparli scenariusz na prasowej notatce. I być może fakt, że tymi twórcami byli czescy filmowcy, jak wiadomo obdarzeni wyjątkowymi talentami, powstała produkcja barwna, soczysta i iskrząca humorem.plakat-bella-mia

Co prawda wrocławska premiera odbyła się 17 maja, jednak już teraz zapraszamy na kolejne dwie projekcje filmu w Kinie Nowe Horyzonty: 24 maja (sobota) o godz. 14.00 i 25 maja (niedziela) o godz. 12.00.

Tagged , , ,