Przytul książkę na weekend cz. III – „Mila 18”.

Za każdym razem staramy się zainteresować  Was, drodzy czytelnicy, książką, która ciekawi, inspiruje, dotyka ważnych zagadnień ludzkiego życia.

Dziś wybór padł na „Mila 18” autorstwa Leona Urisa, wydaną po raz pierwszy w 1999 roku.

Dlaczego akurat ta książka?

No cóż, zbliża się 11 listopada, Święto Narodowe, dlatego też polecana przez nas książka ma dotykać tematu życia Polaków i ich walki o wolność.

Zacznijmy od krótkiego streszczenia fabuły:

Na kartach powieści spotykają się: Andrzej- oficer ułanów, który ze wszystkich sił kochał życie, ale jeszcze bardziej wolność…Gabriela- kobieta, którą kochał Andrzej, ale nie mógł poślubić… Aleksander Brandel- człowiek wielbiący pokój, który musiał prowadzić wojnę…Rachela i Wolf- młodzi kochankowie, którzy odkryli miłość podczs agonii ich świata… oraz Christopher de Monti- dziennikarz, który znalazł sens istnienia w samym sercu holokaustu… Tragicznym zwieńczeniem losu tej garstki mieszkańców Warszawy jest klęska powstania w getcie warszawskim.
Książka jest niesamowita, porywająca czytelnika coraz bardziej, z każdą kolejną przeczytaną stroną….. Ukazuje ludzkie uczucia, dążenia i nadzieje skonfrontowane z okrucieństwem wojny i holocaustu.

Za Oceanem powieść Leona Urisa odniosła ogromny sukces, na całe pokolenia kształtując stereotyp postrzegania stosunków polsko- żydowskich.

Niech podsumowaniem będą słowa zacytowane z Chicago Tribune:

Tremendous! Magnificient! Uris hs written a great, angry torrent of a novel!”.

milauris

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *