Winnie-the Pooh czyli przytul książkę na weekend cz. V

9780140361216

Z okazji zbliżającego się Dnia Pluszowego Misia z myślą o Naszych Drogich Młodszych Czytelnikach  proponujemy na weekend książkę, którą zna chyba każdy z nas.

Kubusia Puchatka i jego przyjaciół nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wzruszające, pełne liryzmu przygody Krzysia i jego przyjaciół w Stumilowym Lesie. Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej – filozoficznym podejściem do życia. Niezwykłe ilustracje Ernesta H. Sheparda oraz doskonały przekład Ireny Tuwim sprawiają, że od wielu lat książki o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku należą do ulubionych lektur dzieci i młodzieży.

Alan Aleksander Milne, autor jednej z najsłynniejszych książek świata, urodził się 131 lat temu, 18 stycznia 1882 roku.  Pisarz zapewne nie podejrzewałże jego książka stanie się przyczyną popkulturowego szaleństwa na niemal całym świecie, a jej bohaterowie zajmą stałe miejsce w kulturze.

A tak to się zaczęło …

Pewnego dnia w roku 1921 chłopczyk dostał na swoje pierwsze urodziny od taty misia. Trzy lata później ojciec z synem wybrali się do zoo – ze wszystkich zwierząt chłopcu najbardziej podobała się niedźwiedzica Winnipeg, która, zanim trafiła do ogrodu zoologicznego, była maskotką kanadyjskiego wojska. Kiedy obaj panowie wrócili z wyprawy do domu, chłopiec nazwał swojego ukochanego misia Winnie, a ojciec postanowił napisać dla synka książkę o przygodach pluszowej zabawki. Ojciec nazywał się Alan Alexander Milne, a jego syn Christopher. Tak się narodziło zjawisko „Kubuś Puchatek”, które przekroczyło granice literatury i stało się fenomenem socjologicznym. Milne zapewne zupełnie nie podejrzewał, że książka, która miała być prezentem dla dziecka, stanie się przyczyną popkulturowego szaleństwa na niemal całym świecie, a jej bohaterowie zajmą stałe miejsce w kulturze.

Świat Kubusia Puchatka oparty jest na prostych, uniwersalnych wartościach, co we współczesnej, zrelatywizowanej rzeczywistości wydaje się bardzo atrakcyjne. Prosta filozofia życiowa wyznawana przez mieszkańców Stumilowego Lasu zdaje się zaspokajać odwieczne ludzkie tęsknoty. Nie ma wątpliwości,  że przyjaźń i miłość do przyjaciół to fundamenty świata Milne’owskich zwierzątek.

images (1)

„– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

images (3)

Filozofia życiowa Kubusia i jego przyjaciół, poza przestrzeganiem praw moralnych, dotyczy także rzeczy codziennych, prozaicznych – dla czytelnika jest to ważny komunikat, że życie to nie tylko rzeczy wielkie. Wiadomo, że dobrze jest też się porządnie wyspać i najeść – Kubusiowe towarzystwo przywiązuje do tego dużą wagę, nie tracąc z oczu spraw poważnych.

images (2)

Geniusz Milne’a polega także na niezwykłym poczuciu humoru zawartym w książkach o Kubusiu. To humor absurdalny, ale paradoksalnie wyjątkowo logiczny i w tym tkwi źródło komizmu. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś może się nie śmiać czytając:

„– Czy już ich nie pamiętasz?
– Pamiętam, tylko kiedy chcę je sobie przypomnieć, to zapominam.”

„I gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie.” czy „Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej tam Prosiaczka nie było.”

images

Bohaterowie Milne’a są bohaterami popkultury – prawa autorskie do dzieł angielskiego pisarza są w posiadaniu The Walt Disney Company i niestety większość odbiorców nie zna oryginału, a tylko wersję filmową z kształtem fizycznym postaci nadanym przez mistrzów animacji, choć oryginalne wyglądają zupełnie inaczej. Można oczywiście nad tym ubolewać, ale można tez uznać, że i tak dobrze, że dzieci nadal mają kontakt z mądrym i pięknym światem Kubusia. Wydaje się jednak, mimo „upopkulturowienia” mieszkańców Stumilowego Lasu, że nadal wiele osób traktuje ich po Milne’owsku a nie po Disney’owsku. W Skrzydlatych słowach, bardzo mądrej książce ze znanymi cytatami, słowa Milne’a znajdują się między słowami Johna Stuarta Milla, XIX- wiecznego filozofa, a tymi napisanymi przez Johna Miltona, siedemnastowiecznego poetę, autora poematu Raj utracony.

pobrane